Ohlasy čtenářů

Michale, čtu opět Zastaveno. Už potřetí… Čtu a usmívám se. Celá ta kniha mi teď připadá jako jedna krásná báseň… Miluju Zastaveno a děkuji za něj Tobě.

Kateřina Charousková

Zastaveno je kniha plná genia loci, andělů spásy, léčivých nocí. Jemná a samočtivá. Lidumilně poctivá.

Paul Nemo Ermite

Román se mi velmi líbil, neskutečně mě vtáhl do svého děje, přestože to nebyla detektivka, ani horor. Těšila jsem se na příští večer, až se k němu budu moct vrátit. K něktrým kapitolám jsem se vracela. Vzhledem k tomu, že kraj na moravsko-slovenském pomezí velmi dobře znám, (jezdím sem od roku 1981 a od 1995 tu máme chalupu) líbilo se mi jak přesně autor vykreslil divokou přírodu i prostý způsob života zdejších obyvatel. Oč víc jsou vzdáleni od města, o to blíž mají k zákonům přírody a k nejmenovanému Nejvyššímu. Pak je to jakási zvláštní atmosféra, až tajemnost, která obestírá oba hlavní hrdiny. To ostře kontrastuje s některými místními – např. hajným, jeho jednání je živočišné, až hrubé, jak to známe u obyvatel ze zdejších osad. V neposlední řadě jsou to filozofické úvahy o životě, co má a nemá smysl, co je postradatelné a co na prvním místě, vnitřní myšlenky vyjádřené úžasnými slovními obraty. To snad obdivuji nejvíce, obzvlášť u tak mladého autora! Krásný příběh hodný ocenění!

Alena Bartošíková

Krásně se mi čte tvá kniha. Je plná obrazů mysli a děj lehce klouže jako větřík jara…

Adam Navrátil

Osiřel jsem v obývacím pokoji, začetl se do Tvé poetické knížky. Popíjím hanáckou kyselku a poslouchám zvuk pračky, která medituje v připojeném kuchyňské koutku. Na opačném konci stolu, u kterého sedím, se rozložil rezavý huňatý kocour, který po mně občas hodí svá žlutá očka. Asi si říká, co je to tady za nemluvného vetřelce, který si ho jen zběžně všimne. Chce pozornost jako děcko, ale když si ho nevšímám, stočí se do klubíčka a skoro neslyšně přede.

Prosklenými dveřmi pokoje pozoruji malého Jáchyma, jak úporně tlačí své dětské kolo přes hromady sněhu. Srdnatě bojuje. Objevuje se maminka s velkým kolem. Kocour Joey se postavil na zadní a svýma žlutýma očima také pozoruje přírodní scénu.

Jakoby mne, Michale, Tvoje kniha vrátila (zpět) do vnitřního středu bytí. A k prožívání při pozorování.

Inspiruješ a moc se mi to líbí. Tvá slova jsou pohlazení pro duši.

David Frei

Zdravím Michale, právě jsem dočetl Zastaveno.
Úžas, vděk, krása… Dík žes mě pustil do svého Vesmíru.

Josef Čtvrtníček

Milý Michale, včera jsem dočetla Zastaveno a chybí slova… Laura je mi hodně blízká, některé věci jsem si prožila stejně. Je to silný příběh a děkuju za možnost se ho zúčastnit i za možnost, že jsem se s Tebou potkala a ještě potkám někde v tanci… Máme hodně společného, včetně Richarda Bacha, a to vždy potěší a inspiruje.

Daniela Marešová

V pátek se mi dostala do ruky tvá knížka Zastaveno. Úplně si mě k sobě přitáhla krásně barevně laděná obálka. Provedl jsem standartní test-otevření na nahodné stránce a přečtení odstavce, a bylo rozhodnuto:-) O víkendu jsem byl na Sázavě a knížku přečetl. Byla mi milou společnicí ve vlaku, na lavičce v parku, při odpočinku v lese… Jen jsem chtěl říci: Děkuji! Knižka se mnou silně zarezonovala:-)

Tomáš Kozelek

Jakpak to děláš, že člověk, když čte tvé knihy, najednou se cítí, jako by se jeho duše uzdravovala a dostávala volnost?

Nedá mi to a stále se myšlenkami vracím k Zastavenu. Natolik mě do sebe vtáhlo, že když jsem teď ležela s nemocí doma, potřetí jsem se do něj začetla. Nedokážu to dost dobře vyjádřit, ale způsob, jakým je román napsaný, se mnou krásně souzní.

Líbí se mi, jak jsi dovedl zachytit různá hnutí a rozpoložení mysli i duše… a postupný růst.

Zvláštní bylo, že když jsem příběh poprvé četla, kombinace mnoha prvků, které se v něm objevují, způsobila, že jsem si připadala, jako by ten příběh byl sepsaný přímo pro mě (trošku jako když si Bastien četl Nekonečný příběh – tak se postupně objevovaly věci, o kterých jsem si myslela, že by v knize mohly být zmíněny). Zní to trošku bláhově:)) Ale když se člověk takto trefí, pak je to opravdu zážitek.

Ivča

Příběhem prolínají moudra uvědomělého a probuzeného života, poetické meditativní momenty věčnosti a zázračný tanec s jen zdánlivě všední přítomností a jejími dary. Hrdinka Laura prochází přeměnou z ustrašené a svými zkušenostmi z utlumeného dosavadního života rozbolavěné dívky na uzdravenou a sebevědomou ženu. Její svět doslova expanduje a stává se Vesmírem, kterým ve skutečnosti vždycky byl, a ve kterém je všechno možné; dokonce i život prostý iluzí a malicherných omezení vytvořených lidskou malostí, která se bojí své skutečné velikosti ve všudypřítomné Lásce. Konfrontace s ne vždy vlídným okolním světem je však také přítomná, Láska a víra ovšem přestaví všechny překážky na odrazový můstek. A pak je tu On. Jako druha hlavni postava představuje pro mě Smíšek duši, která nalezla svou cestu v Harmonii s přírodou a v jednoduchosti, která skrývá ta nejhlubší moudra, jež jsou kdykoliv každému dostupná ve Věčnosti …  Hra se slovy a slovními obrazy i výběr stylu a prostředků jsou příběhu výborným plátnem, štětcem i barvou.

Kristýna Špirková

Z Tvé knihy jsem cítil velkou lásku a při čtení jsem intenzivně zažíval pocit sounáležitosti se vším, co nás obklopuje. Kniha pro mne byla a je nádhernou zahuštěnou inspirací pro můj duchovní rozvoj a silně mne postrčila v cestě za poznáním… Knihu Zastaveno bych rád doporučil všem, kteří chtějí nalézt cestu k sobě, k ostatním lidem, k Vesmíru … a kteří se snaží ŽÍT TADY A TEĎ. Upřímně doporučuji Zastaveno i všem ostatním, kteří si „jenom“ chtějí přečíst krásnou knihu a s ní se zamýšlet nad životem.

František Tichý

Michale, čtu tvoji knížku a otvírá se mi nový svět. Moc děkuji. Uvědomila jsem si, že je možné žít i jinak, ale jsem ješte jen na začatku…

Viera

Knihu si můžete objednat na michalcag@seznam.cz, tel: 775 642 390
Rád Vám do ní napíšu věnování dle přání.

2 komentářů ↓

 1. michal napsal:

  Já děkuji. Moc Vám přeji sílu do dalších dní, kroků, rozhodnutí…
  Dcera dostala ten nejkrásnější dar, má Vás.

 2. Mirka napsal:

  Zastaveno jsem koupila dceři jako dárek, jenže v batohu jsem ji zmáčkla … říkám si, to už nebude dárek pro dceru a začala číst. místama jsem nechápala, tak jako jsem nechápala svůj život ( po 13 letech manželství se ukázalo, že můj manžel je gembler a já se vedle něj dalších 5 let zlobila a paralyzovaná přežívala …. )
  Každý den si na Lauru vzpomenu , jak dlouhá a bolestivá cesta vede k uvědomění a nalezení síly žít život jinak.
  A pokud se mi bude dařit, bude to dárek i pro dceru.
  Pane Michale děkuji

Napište komentář