– PIKTOGRAMY

Tragikomický příběh dospívání dvou zcela rozdílných kluků na malé moravské vesnici nese hodně autobiografických rysů z mého života. Knihu jsem publikoval v roce 2004 jako první počin sdružení nezávislých autorů SamiZdatní. Křest proběhl v Paláci knih NeoLuxor v Praze za účasti vzácných hostů Zdeňka Trošky a Evy Bernardinové.

ukázka z knihy

Kromě toho, že jsem šmidlal na kytaru nebo psal ty svoje poznámky, jsem také tu a tam vyrazil na lyže. Většinou jsem se bílou stopou pouštěl sám, někdy se mi ale podařilo vylákat také tátu a jednou dokonce i dědu. A o tom právě chci psát.

Děda je hrozný nezmar. Pořád lítá někde po zahradě nebo po poli, něco buduje, vylepšuje, přestavuje nebo jinak zkrášluje a já mám jenom strach, aby nedopadl jako jeho táta a můj praděda, kterého museli v pětaosmdesáti letech sestřelit ze stromu. No, ve skutečnosti ho nesestřelili, sám spadl, když obíral ovoce. Bylo mi tehdy asi pět a náramně jsem se bavil, když jsem zvedl oči od tahacího kačera a uviděl ho viset za nohu v koruně. Dočista zblblý z nedávné návštěvy cirkusu jsem si myslel, že se jedná o takové jeho parádní artistické číslo, kterým taky klidně mohlo zůstat, nebýt toho nešťastného pádu, zlámaných údů, žeber a čehojávím ještě. Ale o těm lyžích jsem vám to chtěl vyprávět.

„Ale ne, že mu ujedeš, víš, jak těžko snáší to svoje stárnutí,“ loupla do mě babička pohledem a decentním pohybem zápěstí přede mě postrčila tučnou obálku naditou portréty samých význačných osobností národní historie. Doufám, že vám nevadí, že si teď trochu vymýšlím, že mi nebyla podsunuta žádná obálka, nýbrž talíř čerstvých, ještě sálajících koláčků, ty babiččiny jsou ale za všechny peníze. No vážně.

Zobl jsem si jeden, trochu ho pomlel v puse a řekl: „Jasně, babi.“

Ukázalo se to ale být jako úplně zbytečný slib, protože to byl nakonec právě děda, kdo proháněl mě. No, přinejmenším prvních několik metrů tomu tak skutečně bylo, pak jsem mu přece jenom malounko ujel. Jedu si tak, jedu spokojeně až k takovýmu malýmu kopečku, malýmu, jak říkám, ale zákeřnýmu, protože kroucenýmu do takový blbý zatáčky, do takovýho esíčka lemovanýho stromy, jak se na něj z obou stran tlačí les, a musíš pěkně rychle šmidlat nohama, abys to vybral. Pomalu jsem se spustil dolů, úspěšně to projel a kousek dál se zastavil, abych se podíval, jak si s tím poradí děda.

A už se řítí. První zatáčku bravurně vybírá, ale v tom, ouha, nestačí včas přesměrovat lyže a, knokautován  přečnívající větví, se kácí k zemi.

Ale bere to sportovně. „To nic! To nic! Takových pádů ještě bude!“ mává mi vesele hůlkami na pozdrav. A tak mu taky zamávám, zasměju se a spokojeně pokračuju v cestě. Jo, děda…

Spokojenost mě opustí ve chvíli, kdy se o něco později ohlédnu za sebe a jediné, co uvidím, je bílá pláň a černý les. Děda nikde. „Dědo,“ hlesnu v předtuše nějakého maléru a rychle se rozběhnu zpět.

Seděl pořád na stejném místě pod stromem. Sotva mě uviděl, začal znovu mávat hůlkami a mě došlo, že se nejedná o žádné radostné mávání, jak jsem si prve myslel, ale o obyčejné, zoufalé volání o pomoc.

„Já sem spadl,“ sdělil mi omluvně, „pomož mě vstat.“ Z očí mu přetékala bolest.

Rychle jsem mu odepnul lyže a pomohl mu na nohy. „Není ti nic?“ zhrozil jsem se jeho výrazu, když se pokusil udělat krok.

„Hovno,“ ulevil si děda a začal sbírat lyže, „trochu záda, ale to bude dobrý.“

Moc dobře to ale nevypadalo. Vykroutil jsem mu lyže z rukou a hodil si je na rameno ke svým. „Poď, pudeme dom.“

A tak jsme šli, pěšky, a děda vedle mě byl bledší než sníh chroupající pod podrážkami našich bot. Snad by se mi v těch závějích i ztratil, kdyby občas hlasitě nezasténal nebo nezaklel. Podle těch hoven, jsem ho vždycky našel.

Milý pane Čagánku,

dočetla jsem vaše Piktogramy, které jste nám věnoval v Praze. Dočetla a několikrát jsem je četla podruhé, potřetí. Je to moc hezká knížka. Pište dál. Moc Vás zdravím.

Zdena Škvorecká, spisovatelka

Kmotra o Piktogramech
Když jsem byla nominována na kmotru knížky Michala Čagánka, knížku jsem si přečetla. Byla mi blízká.
Piktogramy. Proč to tak nazval? Podle slovníku cizích slov je piktogram zpravidla obrázkový znak, označující pojem nezávisle na tom jak se pojmenovává (např. panáček nebo panenka na dveřích záchodu). Tolik slovník. Další úvahy už jsou moje.
Piktogram je orientační bod v prostoru. Jednoduché, všeobecně srozumitelné sdělení. Sevřené sdělení. Užitečné. Mně je ze všech piktogramů Michala Čagánka nejbližší rovina rodiny. Rodiče se třemi dětmi žijí na vesnici, v těsném sousedství s dědečkem a babičkou. Potřebují se, pomáhají si, lezou si na nervy. Na vesnici ví každý o každém všechno. Lidé se tu znají několik generací. Znají klukoviny svých předků i jejich milostné příběhy. Rodinu i sousedy vidíme očima dospívajícího chlapce. Nejraději by byl slavným muzikantem, obléhaným zástupy fanynek. Nebo aspoň spisovatelem. Píše knihu o tom, že píše knihu o sobě uvnitř rodiny, která žije na vesnici. Má kamaráda, s kterým se srovnává. Je to obyčejný kluk. Je náročný ve svých snech. Je zranitelný a zraňovaný a taky často zraňující. Je z domova do života dobře vybavený. Snaží se své sny uskutečnit.
Dnes se o rodině často mluví jako o něčem, co se přežilo. Zdůrazňuje se individuální bytí. Soutěživost, úspěch, bohatství, slast, štěstí. Ale dlouhodobý život v rodině vyžaduje vytrvalost, pracovitost, sílu, ovládání. Ohledy, povinnosti. Rodina není automatická záruka jistoty a pohody. Je to ale příležitost k tvořivému životu. K odchodům a návratům. Místo, kde je nejlíp dětem a starým lidem. Náročný prostor pro zrající osobnosti rodičů. Myslím, že dlouhodobý život v rodině je těžší než jakákoli vědecká či umělecká práce. Ale nikde jinde se neučíme lásce.
Vnímám knížku Michala Čagánka jako poctu rodině. V rodině je hodně bolesti a smutku. Ale kapky radosti jsou pak zvlášť opojné. Domů. Doma. A taky se mi líbí, jak si autor rozumí s malým bráškou. Jak staví všechny dětské projevy naroveň dospělým. S jakým okouzlením používá dětskou řeč, ve které ještě chybí některé souhlásky.
Líbí se mi vztah ke starým lidem i to, jak se snaží pochopit omezující roli rodičů. Líbí se mi jeho milostné hledání.
Děkuju, že smím uvítat tuhle zdatnou knížku.  Autor ji vydal vlastním nákladem. Karel Hynek Mácha si taky vydal Máj vlastním nákladem. Přeju Michalu Čagánkovi, aby o jeho práce nakladatelé usilovali. Protože my, čtenáři, takové knížky potřebujeme. Všechno dobré vám a vašim rodinám.

Eva Bernardinová, spisovatelka a kmotra knihy Piktogramy

ukázka 2

A zase bylo ticho. Už jsem skoro zapomněl, že se mnou v místnosti někdo sedí, když Standa pronesl: „Mám pro tebe nabídku.“

Nezúčastněně jsem se po něm ohlédl.

„Na koncert,“ doplnil Standa rychle, aby vzbudil můj zájem. Musím říct, že se mu to moc nepodařilo.

„Na co?“ zdálo se mi, že jsem přeslechl.

„Koncert, ty vole. Ale museli bysme začít hned zkoušet, má to být už příští týden.“

Nestačil jsem valit oči.

„Koncert? My?“ zadíval jsem se mu zblízka do tváře. Skutečně byla nějaká bledá. „Není ti nic?“

„No, spíš by to byl jenom takový malý koncertíček, drobné vystoupení k rozptýlení několika pozvaných…“

„Tak pozvaných? Koncertíček?“ nepřestával jsem žasnout. On, který se už půl roku systematicky vyhýbá zkouškám, tady plánuje nějaký koncert? To je nějaké divné.

Na to Standa vychrlí plán vánočního koncertu, kterým by jsme obšťastnili osazenstvo našeho krásného, nedávno zrekonstruovaného, a teď pozor čeho, ať to s vámi nepraští jako se mnou, domova důchodců.

„Cože!?“ vyvalil jsem na něho bulvy. Začůrané babičky a dědečci, tak jsem si své publikum rozhodně nepředstavoval.

„Promiň, ale tak si své publikum nepředstavuju, Stando,“ řekl jsem.

„Nějak musíme začít,“ nedal si svůj nápad vymluvit Standa.

Káravě jsem se na něho podíval. O co se, kruci, ten prevít snaží? Že by svou hudební produkcí chtěl okouzlit srdce nějaké čiperné babičky, bylo krajně nepravděpodobné. Snad se v něm přeci jen nehnulo svědomí?

Nakonec mě ten blázen přesvědčil, abych do toho šel. Taky mě přesvědčil, že nebudeme hrát ty moje superšlágry, které jsem tak pracně vykřesal z hlubin svojí rozervané duše, ale kolekci starých lidových písniček, které jediné mohou ty staroušky přivést k životu. Tak jsme začali zkoušet.

Pořád mi nešlo do hlavy, proč to vlastně děláme, proč to hlavně Standa dělá, nemocnice, hřbitovy, zkrátka místa, odkud čouhal jenom cípek smrti, těm se přece odjakživa vyhýbal jako čert kříži. A teď se sám žene do jedné takové osudové pasti, jakou je stáří, to mi pořád nemohlo docvaknout.

Docvaklo mi to okamžitě a s absolutní přesností ve chvíli, kdy jsme rozhrnuly těžký, skoro nemocniční vzduch levitující nerušeně prostorami domova, a vydali se přivítat se zdravotnickým personálem.

Okamžitě mě upoutala jedna mladá sestřička, která v tom bílém plášti a dlouhých blonďatých vlasech vypadala dočista jako anděl. S tím rozdílem, že byla skutečná a tady, že se na ni na rozdíl od andělů dalo sáhnout (důkazem byla podaná ruka, kterou nás spolu s ostatními ženami uvítala), případně, jak to Standa zamýšlel, s ní dělat i jiné věci, které mi smrtelníci už tak s anděly obyčejně děláváme.

Nevraživě jsem se ohlédl po svém společníkovi. Ty prevíte jeden prevítský! sdělil jsem mu očima, protože mi bylo jasné, že se nacházím v místnosti spolu s jeho další, dosud nic netušící obětí.

Sorry, pokrčil Standa jenom trochu rameny a pokračoval v hypnotizování vyhlédnuté dívky, zorničky jejíchž oči se začaly nějak podezřele rozšiřovat.

„Ale je tu zima, co?“ řekla dívka najednou mezi řečí, kterou jsme společensky vedli, a dříve než si nenápadně zkřížila ruce na hrudi, jsem si všiml, že i pod pláštěm se jí něco nebývale rozšířilo, a rozhodl jsem se, že ihned po skončení koncertu Standu zavraždím, protože takhle by to už vážně dál nešlo.

Ten prevít, ten prevít, opakoval jsem si v duchu, probíraje se strunami kytary. „Když jsem šél z Hradišťá…,“ zpíval jsem, ale v hlavě jsem měl úplně jiná slova, zapletená do úplně jiných myšlenek, než byl nějaký domov s vyhasínajícími kalíšky lidských svící. Standa byl také úplně jinde, stačilo se na něho občas podívat, jak pohybuje rty, jak pracuje jazykem, aby správně vyslovil to které zpívané slovo, jak se za klávesami nemuzikálně kroutí v bocích…

Rozhodl jsem se, že se na něj nebudu dívat, a místo toho se pustil do zkoumání asi tří tuctů obličejů našich šedovlasých posluchačů, jejichž věkové rozpětí odhaduji od sedmdesáti do sto dvaceti šesti a půl let.

Seděl mezi nimi takový staříček…, co já vím, asi tak osmdesát, možná pětaosmdesát let, možná víc. Drobně si pokyvoval hluboko skloněnou hlavou do rytmu a bylo znát, že ho naše produkce zaujala, protože měl na tváři takový mělký, sotva znatelný úsměv. Dívám se tak na něj a přemýšlím, jestli já se budu v osmdesáti ještě tak usmívat, jestli vůbec bude nějakých osmdesát a já neskončím pod koly nějakého bláznivého auťáku, jak to pořád babička věští. Dumám si tak klidně, když vtom pozoruju, jak stařík najednou ještě trochu víc sklonil hlavu, dovřel celou dobu snivě přimhouřená víčka, vydechl a – nadechnout se, jsem ho už neviděl.

Někomu by mohlo připadat, že si na chvíli jenom tak malounko zdříml ukolébán dávnou vzpomínkou, kterou v něm vyvolala po letech slyšená melodie lidové písničky. Já k těm lidem ale nepatřím, hned jsem věděl, že je u Pána, že prostě umřel.

Zaujala Vás ukázka? Objednejte si jeden z posledních výtisků knihy
na michalcag@seznam.cz. Cena je 200 Kč + poštovné.

Svoji tvorbu průběžně uveřejňuji také na mém FB. 
Michal Čagánek, email: michalcag@seznam.cz, tel: 775 642 390
E-SHOP

You must be logged in to post a comment.