PŘÍBĚHY / ROMÁNY

spisovatel na procházceTvořit příběhy mě bavilo už v dětství. Moji první vydanou knihu Piktogramy, příběh o dvou zcela rozdílných klucích z moravské vesnice, jsem tvořil několik let. Nejinak je tomu u ostatních mých knih. Od nápadu po vydání románu uplyne často celé desetiletí. Nemá cenu spěchat. Strom také nevyroste za den. Také příběh musí v autorovi nejprve pevně zakořenit, aby následně mohl svými větvemi dorůst až k samotnému nebi. Následující slova jsem otiskl do mého románu Zastaveno:

Také tiše sedět je příběh a jak se zdá, příběh nesmírně živý. Tím živější, čím hlubší ono ticho je. Tím opravdovější, čím více nad slovy převládá prožitek. Pokud je prožitek absolutní, je absolutní také jeho záznam, který je záznamem však pouze zdánlivě, ve skutečnosti je prožitkem samým. Psát především znamená prožívat. Nestačí určitou událost věrně popsat, je třeba ji znovu celou prožít.

román ZastavenoNa konci roku 2016 vychází můj nový román Plyšový Buddha, současně intenzivně pracuji na novém románu Odložený Vesmír.

Na svět se těší soubor povídek

A bude zase bílý den,

soubor vzpomínkových vyprávění

Hledači pokladů

a kniha netradičních pohádek

O zlobivém tatínkovi.

Michal Čagánek, email: michalcag@seznam.cz, tel: 775 642 390