MŮJ PŘÍBĚH

Nejsme lidské bytosti s duchovní zkušeností.
Jsme duchovní bytosti s lidskou zkušeností.

Moje lidská zkušenost se začala psát 15. srpna 1978, kdy jsem se narodil svým rodičům Jarmile a Josefu Čagánkovým. V den nanebevzetí Panny Marie jsem opustil lůno své matky a poprvé se nadechl pozemského vzduchu. Vyrůstal jsem na malé moravské vesnici na okraji Bílých Karpat, v Nezdenicích.
Název této vesnice je zavádějící. Podle něj by zde nemělo být vůbec nic, já jsem zde našel vše potřebné. Milující rodiče i prarodiče, mladší sestru Šárku, později brášku Jakuba, kamarády, spoustu prostoru pro hraní. Rád jsem si hrál se sousedovými kluky, Martinem a Jarkem. Prozkoumávali jsme útroby opuštěného statku v naší ulici, šplhali po stromech, hráli si na kovboje a indiány, kopali do míče, tajně zkoušeli kouřit. Občas jsme se pohádali, občas jsme se porvali, i to patří k životu.

Nezdenice, celkový pohled

Moje milé rodné Nezdenice, foto Tomáš Man

Miloval jsem poslouchat tátu, když hrál na kytaru. Obyčejné táborákové písničky zpívané tím nejprostším melodickým hlasem. Ocital jsem se pokaždé v úplně jiném světě. Byl bych ho vydržel poslouchat celé hodiny. Jako když se člověk ponoří pod hladinu vody. Vše ztratí obrysy, zároveň se projasní a zprůhlední. Čistá meditace. Do podobného stavu mě unášel hlas mojí babičky, když nám vyprávěla příběhy z časů svého dětství, které z velké části prožila za druhé světové války.
Další posvátné chvíle pro mne představovalo společné večerní koupání s mojí maminkou. Důvěrný prostor naší malé koupelny, ticho, pološero, jemnost vzájemných doteků, to byl svět sám pro sebe.
Miloval jsem kočkovat se s dědou, nechat se jeho drsným strništěm škrábat po své dětské tváři. Neopakovatelné chvíle jsem společně s ním zažil na našem poli a u vody na rybách. Jenom tak tiše sedět a dívat se na splávek, jediný malý bod v celém nekonečném prostoru, který se každým okamžikem může potopit a darovat ti rybu. Ten pocit si pamatuji dodnes.
S rodiči jsme chodili do lesa na hřiby, ostružiny, petrklíče. Se sestrou, sestřenicí a bratránkem jsme si užili stanování na zahradě, poslouchání gramofonových desek, her na detektivy…

V přírodě jsem byl vždy jako doma, sestřička také.

V přírodě jsem byl odjakživa jako doma, se sestrou Šárkou

Do školy jsem moc rád nechodil. Učitelé byli přísní a dětské duši rozuměli pramálo. Učitel Jiříček se vyžíval v rozdávání poznámek, soudruh Koželuha nechodil pro ránu daleko. Vedle učitelského povolání zastával současně úřad předsedy obce. Nejednou se stalo, že vprostřed hodiny zazvonil telefon a my jsme se i na půl vyučování ocitli bez učitele. Učitelkou byla také moje babička. Velmi lpěla na tom, abych se dobře učil, přinejmenším tedy, abych ze školy nosil pěkné známky. To mi dost podstatným způsobem znepříjemnilo celou školní docházku. Tolik úzkosti a strachu snad již v životě nezažiju. Přitom jsem patřil mezi dobré žáky.

Velkých povzbuzením a motivací mi v období dospívání byly knihy Jaroslava Foglara a společné chvíle s přáteli ze skautského oddílu. Prožili jsme společně spoustu krásných chvil v přírodě, na společných výpravách, letních táborech. Foglarovy knihy mě inspirovaly po všech stránkách. Začal jsem s každodenní rozcvičkou, otužováním, lovením bobříků… Plně jsem souzněl s ideály popisovanými v jeho knihách. Přečetl jsem je všechny. V deváté třídě jsme v hodině českého jazyka dostali za úkol napsat slohové cvičení na téma „Dopis významné osobnosti, které si vážím“. Táta mi poradil, abych napsal Foglarovi. Udělal jsem to. Dopis jsem mu skutečně poslat. Za několik týdnů přišla velmi milá odpověď. Kruh se uzavřel.

Po skončení školní docházky jsem neměl ani tušení, co bych měl v životě dál dělat. Naši by mě rádi viděli na obchodní akademii. Nakonec jsem byl přijat na stavební průmyslovku do Zlína. Ve Zlíně jsem prožil 4 pěkné roky. Ne snad, že by mě učení tak naplňovalo. Většinou jsem neměl ani ponětí, k čemu by mi předávané vědomosti mohly být dobré. Hleděl jsem si rychle splnit své povinnosti a volný čas využít sám pro sebe. Mé dny beze zbytku naplnil sport a umění.

U pana Roudného, blízkého přítele manželů Zátopkových, jsem trénoval běh. Těšilo mě hnát se s větrem o závod, posouvat hranice svých možností. Užíval jsem si pohyb, jeho volnost a energii. Současně jsem propadl psaní. Na svět se rodily první básně, písně a příběhy. Při běhání jsem si krásně pročistil hlavu, psalo mi to potom skoro samo. Na začátku roku 1997 přichází na svět moje první sbírka Střípky srdce.

Vojín Čagánek se svojí milou sestřičkou a bráškou

Vojín Čagánek :-) S mojí milou sestrou Šárkou a bráškou Jakubem

Nemohl jsem se dočkat maturity. Konečně jsem si mohl sám vybrat, co budu dál dělat. Vybral jsem si studium českého jazyka a občanské výchovy na Pedagogické fakultě Masarikovy univerzity v Brně. Studium pro mě bylo rozčarováním. Od tvorby mě spíše odrazovalo. Po roce jsem ze školy odešel. Otevřely se přede mnou brány školy života.
Nejprve to byla pětiměsíční vojenská služba a pak rovnou služba policejní.  Vyzkoušel jsem si práci pohraničního, pořádkového i dopravního policisty. Po třech letech jsem toho měl až nad hlavu, navíc mě stále silněji vábila Praha. Na počátku roku 2003 jsem konečně její volání vyslyšel.

Praha mi od počátku učarovala. Svojí škálou možností, širokým prostorem pro setkávání, učení se. Po několika krátkých brigádách jsem si našel práci v knihkupectví. A rovnou v tom největším, v samém divoce tepajícím srdci města, v Paláci NeoLUXOR na Václavském náměstí. Mezi knihami jsem zažíval blažené chvíle.
K tomu intenzivně pracuji na svých vlastních knihách. S Kamarádem Lubošem Pavlem zakládáme sdružení SamiZdatní pro autory, kteří si sami vydávají své knihy. A tak v roce 2004 v Luxoru spolu s vzácnými kmotry Zdeňkem Troškou a Evou Bernardinovou křtím svůj první román Piktogramy.

Moji milí kmotři, Zdeněk Troška a Eva Bernardinová

Moji milí kmotři, Zdeněk Troška a Eva Bernardinová

Po více než třech letech mezi knihami jsem zamířil mezi děti do mateřské školy. Děti mě vždy fascinovaly, obzvláště po narození mého brášky v mých patnácti letech, jsem se o ně začal intenzivně zajímat. Líbí se mi jejich svět plný tvořivé imaginace, her a bezprostřednosti.

Další pracovní zkušenost na mě čekala v prodejně biopotravin. O zdravou výživu jsem se začal zajímat už na střední škole v souvislosti s mým živým zájmem o sport. Chtěl jsem vědět víc, současně mě lákala možnost samostatně řídit malou prodejnu, převzít další díl zodpovědnosti za svůj vlastní život a ještě při tom být prospěšný druhým.

Po několika měsících mě to vede opět dál a já se v létě 2009 ocitám před rozhodnutím se odevzdat především tvorbě. Na svět se hlásí román o nelehké cestě za poznáním mladé ženy Zastaveno, příběh o malém neobyčejném děvčátku z Prahy Malá, stejně jako nové básně, písně a příběhy, ve kterých sdílím svoje zkušenosti lidství…

V roce 2013 do mého života vstupuje muzikant a malíř Miloš Löffler, se kterým si hned padneme do noty a od té doby spolu tvoříme hudební skupinu PraMeny. Miloš mě provází na různé flétny a tvoří plakáty na naše koncerty.

S Milošem Löfflerem tvoříme od roku 2014 skupinu PraMeny


S Milošem Löfflerem tvoříme od roku 2014 skupinu PraMeny

Další posun v mé tvorbě nastává v roce 2016, kdy publikuji román Plyšový Buddha. Jako vždy knihu vydávám vlastním nákladem. 1200 kusů knihy je za 10 měsíců vyprodáno a já s nakladatelstvím Synergie domlouvám 2. vydání. Současně do světa pouštím 2. vydání knihy Malá a novou knihu Strom štěstí.

V červenci 2018 se stávám tátou kouzelné Vědunky. S její maminkou sice spolu nezůstaneme, nadále se ale rádi vídáme a těšíme se z toho, jak maličká roste do krásy.

Od 16. 7. 2018 jsem táta okouzlující Vědunky :-)

Od července 2018 jsem táta okouzlující Vědunky :-)

Nejnovějším počinem je nové vydání nejúspěšnější sbírky z mé tvorby Odvaha milovat obohacené o moje malby a transformační román Odložený Vesmír. Ten v mnohém navazuje na předchozí knihu Plyšový Buddha. Tvořit podobně komplexní knihu je pro mne vždy velká výzva. Tvořím a současně jsem já sám procesem tvorby utvářen.

V současnosti dokončuji knihu Bůh jede na dovolenou, která je pokračováním úspěšné knihy Malá. Vedle toho mám rozepsáno několik dalších knih – Hledači pokladů, Světlo v kleci, zejména pak román Hluboké probuzení, který bude mojí lidskou, uměleckou i duchovní autobiografií. Svoji zkušenost lidství zde popíšu podrobně z nejrůznějších úhlů pohledu. :-)

Nemyslím si, že bych byl nějak výjimečný. Každý z nás v sobě nosí množství darů a já stále víc žasnu, jak je to na světě dokonale uspořádáno, vzájemně prostoupeno a provázáno na tisíc způsobů. Jak jedno podporuje druhé, jak i v těch zdánlivě nejobyčejnějších činnostech a věcech lze nalézt neobyčejnou krásu. A jakým nesmírným obohacením je každý člověk pro náš společný prostor, tím spíše, když si je vědom svého jedinečného daru, který do tohoto prostoru přináší.

Michal Čagánek, email: michalcag@seznam.cz, tel: 775 642 390
Svoji tvorbu průběžně uveřejňuji také na mém FB.
E-SHOP

 …

Upravit.

7 komentářů ↓

 1. Ivi napsal:

  Moc pěkně sdílený příběh života :-)

 2. gabriela napsal:

  *:)

 3. Ilona napsal:

  Ahoj Michale,koupila jsem si v Hostětíně několik tvých knih a jsem z nich nadšená,je v nich krása a pravdivost.Těší mne, že jsem vás s Leničkou mohla poznat.Jste krásní lidé.Velmi mne inspirujete.Děkuji,že jste a že nám tu svítíte na cestu.Ať se ti daří:-)zdraví♥ Ilona♥

 4. Michal napsal:

  Milá paní Jančo, děkuji za Vaše upřímná slova. Nejspíš Vás zklamu, ale žádný recept na Vaši současnou situaci nemám. Uvědomujete si své slabé i silné stránky, to je dobře. Také víte, že je třeba posilovat sama sebe. Jiný zdroj skutečně není. Všechny odpovědi leží tam uvnitř, za změtí myšlenek a pocitů. Věřím, že se Vám brzy podaří přenést bohatství Vašeho vnitřního života také do vnějšího světa. S přáním všeho dobrého, srdečně
  Michal Ć.

 5. janča napsal:

  posilujme druhe,ale nezapomenme posilovat sebe.Kdyz to neudelame,kazdy se na nas vykasle..To je prevence toho,kde jsem ja.Janča

 6. janča napsal:

  umela jsem cesky,nemecky,slovensky,anglicky,francouzsky,bulharsky,japonsky.slovem i pismem uzivatelsky.sport,umeni,zdravi,vyziva,rady porady byly leta mym dennim chlebem.Ale nekde se to zadrhlo.Zapomnela jsem pri praci s lidma na technologie.Stacila mi pusa,mozecek,papir,tuzka,kniha,karta,kyvadlo.Zapomnela jsem i intuici.Vse se stalo tak pred10lety,kdy umrel tata.To mi nejak pomahalo,kryl mi zada,byl jedinym clovekem na svete.Ani muj partak mi tolik nedal.Prominte,libi se mi ty vase stranky.Jen jsem si vylila srdce,ale oci vyplakane mi nepomahaj a zivobyti nezaopatri..Co s tim?Janča

 7. honza v. napsal:

  juhůůů, krásný článek !!!

  nejradši bych dělal lidem i sobě radost rozličným společným ručním řemeslným vyráběním, ale současná praxe „workshopů“, kde se za neuvěřitelné peníze „účastníkovi kurzu“ předá několik kousků materiálu, aby je spojil buď jednou nebo druhou stranou k sobě, mě odpuzuje.. potom si lidé myslí, že ruční výroba je záležitost pro pomatence, kteří mají příliš peněz a chtějí se tvářit „ethno“ a duchovně .. jaká škoda.. vždyť je v tom tolik radosti pro každého člověka, když se něco podaří, ale také i když se to nepodaří :). bohužel od dob dělby práce si lidé myslí, že výsledným produktem musí být něco dokonalého, a pokud je to jenom trochu křivé, je třeba to vyhodit a příště zavolat odborníka.. :)) nerad dělám věci přesně :))

You must be logged in to post a comment.