PŘIPRAVUJI

Milí čtenáři,

ať už indián tvoří cokoliv, vždy má na zřeteli tři hlediska: daná věc musí být jednak účelná, jednak krásná a také v sobě musí obsahovat vyšší záměr. Přesně to mám na zřeteli, když tvořím své knihy a CD. Níže se dočtete, co pro Vás aktuálně připravuji. Kdybyste chtěli tvořit společně se mnou, tak neváhejte a dejte o sobě vědět. Hlavně nezapomeňte: účelnost, krása, něco vyššího. A já bych doplnil: radost z tvoření a sdílení toho nejlepšího, co kdo z nás může světu nabídnout.

Odvaha milovat / Courage to Love

Nové česko-anglické vydání nejžádanější knihy z mé tvorby.
57 myšlenek pro radost srdce. Překlad Viktor Horák.
Připravuji na léto 2018.

Odložený Vesmír

Na světě musí být víc, než jen všechno,
zní ústřední myšlenka románu, na kterém již několik let pracuji.

Jaké to je, když si někdo, kdo většinu života prožil jako naprostý pitomec a egoista uvědomí, že většinu svého života prožil jako naprostý pitomec a egoista? Příjemné to rozhodně není, alespoň v první chvíli. Úspěšný podnikatel Aleš Hlavinka by o tom mohl vyprávět…

V den svých čtyřicátých druhých narozenin pod vlivem nečekaného zážitku změní kompletně svůj pohled život a začne hledat zdroj skutečného Štěstí.

Nachází ho ve zdánlivé obyčejnosti, lidskosti, sdílení a ve spolupráci s druhými. Velkým pomocníkem na cestě rozpomínání mu není nikdo jiný než Pavel Plyšatý, řečený Pépé, hlavní hrdina mého předchozího románu Plyšový Buddha.

Dej vědět písní

Hudební příznivci se již brzy dočkají zpěvníku
nejžádanějších písní z mé tvorby.

Hledači pokladů

Vzpomínková vyprávění z Moravského Slovácka mého dětství.

Příběhy z krásného Vesmíru

Kratičké poučné příběhy inspirované moudrostí Zenu.

O zlobivém tatínkovi

Kniha netradičních pohádek pro malé i velké čtenáře.

Pohádky jsem začal tvořil už jako kluk a pokračuji v tom také v dospělosti. Stále jasněji si uvědomuji, v jakém divuplném světě žijeme a že dveře do pohádky častokrát otvírají ty zdánlivě nejobyčejnější věci a činnosti.

12 kroků k uskutečnění všeho, po čem naše srdce touží

Jednoduchý recept na šťastný život v podobě dvanácti inspirativních příběhů s doplňujícím komentářem.

Krok 1. ZASTAV SE

Ilustrace ke knizeDo pokoje vlétla sýkorka. Mladý, nepříliš zkušený pták ztratil při letu za potravou orientaci a vlétl otevřeným oknem do lidského příbytku. Uvědomil si to takřka okamžitě a okamžitě začal hledat cestu ven. Lidský příbytek! Zvenku příhodné místo pro odpočinek, plné výklenků pro stavbu hnízd, vždy s něčím dobrým k snědku, zevnitř však téměř dokonalá past, ze které není úniku. Čím urputněji se snažil najít cestu ven, tím tvrdšími údery byl srážen k zemi.  Ať se vydal kterýmkoliv směrem, vždy do bylo stejné. 

Vyděšenému ptáčkovi začaly docházet síly. Ještě naposledy se vzepjal, aby se pokusil nalézt cestu ze svého vězení. Rozepjal křídla, vyrazil vpřed a vzápětí se polomrtvý zřítil na podlahu sražený stínidlem lampy.

Jak tak ležel na podlaze a vzpamatovával se z tolika bolestných střetů, pomalu se rozhlédl po místnosti. Většinu věcí, které spatřil neznal a budily v něm strach. V rohu místnosti rozpoznal květiny, i když byly jiné, než jaké rostly v zahradě, přece to považoval za dobré znamení. Klouzal pohledem dál a najednou ve změti cizorodých předmětů spatřil povědomý obrázek. Koruny jabloní pohupované jarním vánkem, modré nebe a oblaka. Hned se mu vrátily všechny jeho síly. Rozepjal křídla a přímou cestou zamířil z místnosti do své zahrady.

Je možné, že okno ke splnění našich snů je vždy otevřené? Že ho prostě jenom nevidíme vysilováni neustálým poletováním sem a tam? Ať už chceš vyřešit otázku svého zaměstnání, svých vztahů nebo financí, ať chceš řešit cokoliv, ze všeho nejdřív se zastav. Právě teď. Na místě, na kterém se nyní nacházíš. Většina lidí je neustále v pohybu. Neustálá aktivita, neustálá činnost, neustálé myšlení. Jako by nic jiného neexistovalo, jako by každé zastavení představovalo nenahraditelnou ztrátu, nebezpečné prodlení na cestě k cíli. Jaký je to ale cíl? Kam směřujeme? Jak to můžeme vědět, když ani nevíme, kde se nacházíme právě teď?!

Bude zase bílý den 

Nemůže být nevěrný žádnému člověku, kdo je věrný sám sobě.

Tento Shakespearův citát je ústřední myšlenkou povídkového cyklu zaměřeného na partnerské vztahy. Vztahy ne vždy právě idylické, k vysněnému ideálu však neustále směřující. Každý příběh doprovází výstižná ilustrace Pavly Jurigové.

Ilustrace ke knizeUkázka z povídky Ostrov: A proto také musíš milovat svůj ostrov, protože jedině takový ostrov dokážeme opustit, kterému jsme darovali celé své srdce. Jenom takový ostrov nám dovolí podtít strom, druhý a tolik dalších, aby daly dohromady vor dost pevný na tak namáhavou cestu, mnohem delší než jen za obzor.

Ano, stála jsem na voru, vratkém a nejistém, dokonale obklopena vodou, tou trojjedinou veličinou naplňující vše, nejvíce však sama sebe, stála jsem na voru, který jsem tam uvnitř pro sebe svázala a odplouvala na moře. Ještě pořád jsem věřila na lana, kterými jsme byli s ostrovem spoutáni, zároveň však jsem věřila na krajinu tam za obzorem, z které jsem přišla, která byla mým opravdovým domovem a jejíž lana mě přitahovala stále silněji.

Dost možná že mě táta zabije, až se dozví, co jsem udělala, nebo se mnou už nikdy nebude chtít mluvit a já mu to nebudu mít za zlé, vždyť jsem promarnila takovou šanci, jak se do konce svých dní mít jako v bavlnce, možná mě ale také poprvé v životě obejme kolem ramen.

„Víš, Hanko, on je Marek velice hodný kluk, a pracant, udržet celý ten palác v oslnivém lesku, každý den zastřihnout anglický trávník, vlastnoručně umýt a hned zase zběsilou jízdou zaneřádit auto, neopomíjet přitom své povinnosti v zaměstnání a péči o svou mladou snoubenku, plnit jí vše, co jí na očích vidí, je jistě výkon hodný uznání. Ale ty zrovna jsi ten typ člověka, který svá přání nosí tak hluboko uvnitř a tak zřídkakdy je vystavuje světu, tak málo dá na stébla trávy vyrovnaná v zákrytu a zběsilou jízdu čímkoliv nevnímá jinak než smrtelný strach, že nemůže být divu, když v srdci rodičově vybují starost, zda se jeho holčička vydala na správnou cestu a zda štěstí, které našla, je také oním štěstím, které tak usilovně hledala. Stál jsem za tebou, když ses rozhodla Marka si vzít, budu za tebou stát také tehdy, pokud se rozhodneš s ním rozejít.“

To řekne můj táta, pořád mě bude objímat a už nikdy nepustí.

Michal Čagánek, email: michalcag@seznam.cz, tel: 775 642 390

Svoji tvorbu průběžně uveřejňuji také na mém FCB profilu Michal Čagánek – Já jsem Ty a na stránkách internetového magazínu FLOWEE.

Líbí se Vám moje tvorba? Podělte se o dojmy ze čtení s dalšími čtenáři na portálu Databáze knih

nebo ji podpořte zasláním libovolné částky na účet 159235207 / 0300

Příspěvek využiji na tvoření dalších krásných knih.