Jak napsat knihu

Staré časyPsaní je to, co skutečně miluji. Psal jsem, ještě než jsem vůbec uměl psát. Od raného dětství jsem si hrál se slovy, nacházel k nim rýmy, vymýšlel příběhy pro mé mladší kamarády. Už, když jsem chodil do mateřské školy, mi učitelky tvrdily, že budu básníkem. Měly pravdu, současně se však mýlily. Básníkem, spisovatelem či čímkoliv v životě se není možné stát. Je jedině možné se tím velmi pomalu a nenásilně stávat, pozvolna zrát spolu se svým životním tématem, znovu a znovu objevovat taje psaného slova i svého vlastního srdce. Absolutně není potřeba, abyste byli spisovatelé či měli mnohaleté zkušenosti, než se pustíte do psaní. Zkušenosti přijdou. Ve skutečnosti už jsou zde v podobě jedinečného příběhu vašeho života.

Následujte hlas svého srdce

Pokud vám vaše srdce říká, že je vhodný čas se pustit do psaní, pak je vhodný čas se pustit do psaní. Nemusíte vědět, jak na to. Nemusíte mít předchozí zkušenosti. Zkušenosti můžou být v určitém směru naopak omezením. Využijte toho, že jste nepopsaným listem. Dejte se k dispozici inspiraci, tomu, co má být vaším prostřednictvím sděleno.

Nenechte se ničím odradit

Nenechte se nikým a ničím odradit. Pro někoho může být demotivující informace o počtu knih, které u nás každý rok vychází. To číslo se pohybuje někde okolo 18 000 nových knih ročně. To je pořádná hromada. To všechno ale ve skutečnosti nejsou romány a příběhy, číslo zahrnuje také všechny kuchařky, učebnice a odborné publikace. I kdyby vyšel každý rok nových knih milion, vy se směle pusťte do psaní té své. Jste a provždy budete jedineční a neopakovatelní a právě takový je příběh vašeho života. Na světě existuje přes 7 miliard lidských bytostí, každá prožívá svůj jedinečný příběh. Napište ten svůj. Dejte světu vědět, co nosíte ve svém srdci.

Možná že Vám budou říkat, že je nesmysl, se do něčeho takové pouštět. Já vám říkám, že není nic smysluplnějšího, než se obrátit do svého nitra a vynést napovrch poklad své jedinečnosti a originálnosti a vtisknout jej do podoby knihy.

Možná ještě hlasitější než výhrady okolí budou vaše vlastní pochyby. Nevěnujte jim pozornost. Odejdou samy. Obraťte celou svou pozornost do svého srdce, tiše naslouchejte, co vám chce sdělit, uslyšíte příběh…

Již brzy zde uveřejním podrobné informace, jak postupovat, když chcete napsat knihu, která čtenáře vezme za srdce…

Jak tvořit literární text, se můžete přiučit mimojiné z těchto knih a článků:

Alexandra Berková: O psaní

Vojtěch Jasný: Život a film

Jiří Kratochvíl: Jak se píše román, Tvar 09/07

Michal Čagánek,  e-mail: michalcag@seznam.cz, tel: +420 775 642 390

Líbí se Vám moje tvorba? Podělte se o dojmy ze čtení s dalšími čtenáři na portálu Databáze knih

nebo ji podpořte zasláním libovolné částky na účet 159235207 / 0300

Příspěvek využiji na tvoření dalších krásných knih.

You must be logged in to post a comment.